Difference between revisions of "PL:RPi Hub"

From eLinux.org
Jump to: navigation, search
(Removing link to ukscone page again.)
(Redirected page to RPi Hub)
 
(2 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
==O projekcie==
+
#REDIRECT [[RPi_Hub]]
[[File:RpiFront.jpg|300px|thumb|right|Płytka Rpi w wersji beta (model B)]]
 
 
 
'''Wiki Raspberry Pi na tej stronie to praca grupowa - Fundacja Raspberry Pi nie ponosi odpowiedzialności za zawartość tych stron. Projekt Raspberry Pi nie jest jeszcze publicznie dostępny - niniejsza strona jest rozbudowywana w oczekiwaniu na start projektu.'''
 
 
 
Projekt Raspberry Pi (w skrócie: RPi lub RasPi) to ultra-niskobudżetowy linuksowy komputer służący popularyzacji programowania wśród dzieci i młodzieży. Rozwijany jest przez [http://www.raspberrypi.org/ Fundację Raspberry Pi(en)], która jest zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii organizacją charytatywną (Numer Rejestracyjny 1129409). Fundacja istnieje aby promować zainteresowania informatyczne i pokrewne, zwłaszcza na poziomie szkolnym, oraz by przywrócić nauce obsługi komputera ekscytujący i ciekawy charakter. Spodziewamy się, że komputer ten doczeka się wielu innych zastosowań, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.
 
 
 
* Możesz znaleźć najświeższe informacje na [http://www.raspberrypi.org Stronie Fundacji(en)], [http://twitter.com/intent/user?screen_name=Raspberry_Pi kanale Twitterowym(en)] lub na [http://www.raspberrypi.org/forum/general-discussion/news-articles-and-blog-posts-about-raspberry-pi forach(en)].
 
* Aby zobaczyć najczęściej zadawane pytania, odwiedź [http://www.raspberrypi.org/?page_id=8 FAQ(en)].
 
* Produkty są zgodne z dyrektywami RoHS i CE. Skontaktuj się z Raspberry Pi aby dowiedzieć się więcej o wymaganiach dyrektywy WEEE w Twoim kraju.
 
* Przewidywana cena: ~16GBP albo 25USD za Model A, ~23GBP albo 35USD za Model B. Informacji o dostępności i warunkach dostawy szukaj w dziale [[PL:RPi_Buying_Guide | Jak Kupić]].
 
 
 
===Historia===
 
* Niepokoi Cię, że napotykasz różne wersje płytki? Odwiedź [[PL:Rpi HardwareHistory | Historię wersji sprzętowych Raspberry Pi]] aby dowiedzieć się więcej o wcześniejszych wersjach.
 
 
 
* Warto przeczytać bardzo szczegółową analizę na stronie [http://www.reghardware.com/2011/11/28/raspberry_pi/ RegHardware(en)]. Wikipedia również posiada [http://pl.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi wpis].
 
 
 
* Russell Davis (administrator forum ukscone) posiada szereg wpisów dokumentujących jego spojrzenie na historię Raspberry Pi [http://russelldavis.org/2012/01/14/the-raspberry-pi-part-one/ na swoim blogu(en)].
 
 
 
* W kontekście misji Fundacji Raspberry Pi zapewne często usłyszysz o komputerze BBC Micro. Przeczytaj artykuł o [http://www.reghardware.com/2011/11/30/bbc_micro_model_b_30th_anniversary/ jego historii(en)].
 
 
 
==Jak kupić Raspberry Pi==
 
===Zamówienie===
 
Raspberry Pi można kupić w Polsce poprzez dwóch oficjalnych dystrybutorów (Farenll oraz RS Components). Pierwsza seria 10 tys. płytek rozszerzała się w kilka minut po premierze. Obecnie dystrybutorzy uruchamiają masową produkcję i przyjmują tylko przedzamówienia. Jeśli chcemy kupić Raspberry Pi musimy najpierw zgłosić nasze zainteresowanie na jednej ze stron
 
* Farnell : http://piregistration.element14.com/raspberryPi1.html?SKU=2081185
 
W przypadku Farnella po zgłoszeniu zainteresowania po jakimś czasie otrzymamy linka, dzięki któremu będziemy mogli złożyć przedzamówienie. W tym procesie musimy podać swoje dane adres do wysyłki oraz numer karty płatniczej, które będzie obciążona w momencie realizacji zamówienia. Kolejność wysyłania płytek będzie taka jak zamówień więc im wcześniej zamówimy tym szybciej dostaniemy nasz Raspberry Pi.
 
* RS : http://pl.rs-online.com/web/generalDisplay.html?id=raspberrypi sprawa wygląda trochę inaczej. Po zgłoszeniu zainteresowania powinniśmy otrzymać maila potwierdzającego wpisanie nas na kolejkę oczekujących. Gdy płytki pojawią się magazynach RS będziemy obsłużeni w w takiej kolejności w jakiej zarejestrowaliśmy zainteresowanie.
 
 
 
===Ceny===
 
Bazowa cena Raspberry Pi modelu B pozostała na takim poziomie jaki obiecywała fundacja, czyli $35. Do tej ceny musimy doliczyć 23% podatku VAT obowiązującego w Polsce oraz koszty wysyłki.
 
Ceny u obu dystrybutorów są zbliżone i wynoszą ok £33. Jeśli zamówimy dodatkowe akcesoria jak zasilacz lub kartę pamięci nie płacimy dodatkowo za przesyłkę.
 
 
 
===Czas realizacji===
 
Czas realizacji wysyłek do Polski nie jest jeszcze dokładnie znany. Składając przedzamówienie na stronach Farnell UK(wysyłka tylko do UK) w dniu premiery prognozowany czas dostarczenia to marzec kwiecień. Natomiast przy obecnych (7 marca) zamówieniach prawdopodobnie możemy się spodziewać naszego Raspberry Pi dopiero na początku czerwca.
 

Latest revision as of 18:52, 18 October 2012

Redirect to: