PL:RPi Hub

From eLinux.org
Revision as of 14:17, 7 March 2012 by P4trykx (talk | contribs) (added polish buying guide)
Jump to: navigation, search

O projekcie

Płytka Rpi w wersji beta (model B)

Wiki Raspberry Pi na tej stronie to praca grupowa - Fundacja Raspberry Pi nie ponosi odpowiedzialności za zawartość tych stron. Projekt Raspberry Pi nie jest jeszcze publicznie dostępny - niniejsza strona jest rozbudowywana w oczekiwaniu na start projektu.

Projekt Raspberry Pi (w skrócie: RPi lub RasPi) to ultra-niskobudżetowy linuksowy komputer służący popularyzacji programowania wśród dzieci i młodzieży. Rozwijany jest przez Fundację Raspberry Pi(en), która jest zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii organizacją charytatywną (Numer Rejestracyjny 1129409). Fundacja istnieje aby promować zainteresowania informatyczne i pokrewne, zwłaszcza na poziomie szkolnym, oraz by przywrócić nauce obsługi komputera ekscytujący i ciekawy charakter. Spodziewamy się, że komputer ten doczeka się wielu innych zastosowań, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

  • Możesz znaleźć najświeższe informacje na Stronie Fundacji(en), kanale Twitterowym(en) lub na forach(en).
  • Aby zobaczyć najczęściej zadawane pytania, odwiedź FAQ(en).
  • Produkty są zgodne z dyrektywami RoHS i CE. Skontaktuj się z Raspberry Pi aby dowiedzieć się więcej o wymaganiach dyrektywy WEEE w Twoim kraju.
  • Przewidywana cena: ~16GBP albo 25USD za Model A, ~23GBP albo 35USD za Model B. Informacji o dostępności i warunkach dostawy szukaj w dziale Jak Kupić.

Historia

  • Warto przeczytać bardzo szczegółową analizę na stronie RegHardware(en). Wikipedia również posiada wpis.
  • Russell Davis (administrator forum ukscone) posiada szereg wpisów dokumentujących jego spojrzenie na historię Raspberry Pi na swoim blogu(en).
  • W kontekście misji Fundacji Raspberry Pi zapewne często usłyszysz o komputerze BBC Micro. Przeczytaj artykuł o jego historii(en).

Jak kupić Raspberry Pi

Zamówienie

Raspberry Pi można kupić w Polsce poprzez dwóch oficjalnych dystrybutorów (Farenll oraz RS Components). Pierwsza seria 10 tys. płytek rozszerzała się w kilka minut po premierze. Obecnie dystrybutorzy uruchamiają masową produkcję i przyjmują tylko przedzamówienia. Jeśli chcemy kupić Raspberry Pi musimy najpierw zgłosić nasze zainteresowanie na jednej ze stron

W przypadku Farnella po zgłoszeniu zainteresowania po jakimś czasie otrzymamy linka, dzięki któremu będziemy mogli złożyć przedzamówienie. W tym procesie musimy podać swoje dane adres do wysyłki oraz numer karty płatniczej, które będzie obciążona w momencie realizacji zamówienia. Kolejność wysyłania płytek będzie taka jak zamówień więc im wcześniej zamówimy tym szybciej dostaniemy nasz Raspberry Pi.

  • RS : http://pl.rs-online.com/web/generalDisplay.html?id=raspberrypiTu sprawa wygląda trochę inaczej. Po zgłoszeniu zainteresowania powinniśmy otrzymać maila potwierdzającego wpisanie nas na kolejkę oczekujących. Gdy płytki pojawią się magazynach RS będziemy obsłużeni w w takiej kolejności w jakiej zarejestrowaliśmy zainteresowanie.

Ceny

Bazowa cena Raspberry Pi modelu B pozostała na takim poziomie jaki obiecywała fundacja, czyli $35. Do tej ceny musimy doliczyć 23% podatku VAT obowiązującego w Polsce oraz koszty wysyłki. Strona Farnella, podczas przedzamówienia dla naszego kraju, podaje cenę końcową(wysyłka+VAT) £35.96. W odpowiedzi na zapytanie natomiast podaje 116,01 PLN + koszt przesyłki 20PLN do tego 23% VAT czyli razem 167 PLN. Cena w RS Components na stronie zgłaszania zainteresowania to 103,09 PLN (nie wiadomo czy z VATem czy bez oraz jakie będą koszty wysłki) Prawdopodobnie ceny samego urządzenia mogą się zmienić w związku ze zmianami kursowymi

Czas realizacji

Czas realizacji wysyłek do Polski nie jest jeszcze dokładnie znany. Składając przedzamówienie na stronach Farnell UK(wysyłka tylko do UK) w dniu premiery prognozowany czas dostarczenia to marzec kwiecień. Natomiast przy obecnych (7 marca) zamówieniach prawdopodobnie możemy się spodziewać naszego Raspberry Pi dopiero na początku czerwca.