PL:RPi Hub

From eLinux.org
Revision as of 18:49, 4 October 2012 by Jeff (talk | contribs)
Jump to: navigation, search
Raspberry Pi Logo.svg

Raspberry Pi Wiki Hub deu | eng | fra | pt-br

O projekcie

Płytka Rpi w wersji beta (model B)

Wiki Raspberry Pi na tej stronie to praca grupowa - Fundacja Raspberry Pi nie ponosi odpowiedzialności za zawartość tych stron. Projekt Raspberry Pi nie jest jeszcze publicznie dostępny - niniejsza strona jest rozbudowywana w oczekiwaniu na start projektu.

Projekt Raspberry Pi (w skrócie: RPi lub RasPi) to ultra-niskobudżetowy linuksowy komputer służący popularyzacji programowania wśród dzieci i młodzieży. Rozwijany jest przez Fundację Raspberry Pi(en), która jest zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii organizacją charytatywną (Numer Rejestracyjny 1129409). Fundacja istnieje aby promować zainteresowania informatyczne i pokrewne, zwłaszcza na poziomie szkolnym, oraz by przywrócić nauce obsługi komputera ekscytujący i ciekawy charakter. Spodziewamy się, że komputer ten doczeka się wielu innych zastosowań, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

  • Możesz znaleźć najświeższe informacje na Stronie Fundacji(en), kanale Twitterowym(en) lub na forach(en).
  • Aby zobaczyć najczęściej zadawane pytania, odwiedź FAQ(en).
  • Produkty są zgodne z dyrektywami RoHS i CE. Skontaktuj się z Raspberry Pi aby dowiedzieć się więcej o wymaganiach dyrektywy WEEE w Twoim kraju.
  • Przewidywana cena: ~16GBP albo 25USD za Model A, ~23GBP albo 35USD za Model B. Informacji o dostępności i warunkach dostawy szukaj w dziale Jak Kupić.

Historia

  • Warto przeczytać bardzo szczegółową analizę na stronie RegHardware(en). Wikipedia również posiada wpis.
  • Russell Davis (administrator forum ukscone) posiada szereg wpisów dokumentujących jego spojrzenie na historię Raspberry Pi na swoim blogu(en).
  • W kontekście misji Fundacji Raspberry Pi zapewne często usłyszysz o komputerze BBC Micro. Przeczytaj artykuł o jego historii(en).

Jak kupić Raspberry Pi

Zamówienie

Raspberry Pi można kupić w Polsce poprzez dwóch oficjalnych dystrybutorów (Farenll oraz RS Components). Pierwsza seria 10 tys. płytek rozszerzała się w kilka minut po premierze. Obecnie dystrybutorzy uruchamiają masową produkcję i przyjmują tylko przedzamówienia. Jeśli chcemy kupić Raspberry Pi musimy najpierw zgłosić nasze zainteresowanie na jednej ze stron

W przypadku Farnella po zgłoszeniu zainteresowania po jakimś czasie otrzymamy linka, dzięki któremu będziemy mogli złożyć przedzamówienie. W tym procesie musimy podać swoje dane adres do wysyłki oraz numer karty płatniczej, które będzie obciążona w momencie realizacji zamówienia. Kolejność wysyłania płytek będzie taka jak zamówień więc im wcześniej zamówimy tym szybciej dostaniemy nasz Raspberry Pi.

  • RS : http://pl.rs-online.com/web/generalDisplay.html?id=raspberrypi sprawa wygląda trochę inaczej. Po zgłoszeniu zainteresowania powinniśmy otrzymać maila potwierdzającego wpisanie nas na kolejkę oczekujących. Gdy płytki pojawią się magazynach RS będziemy obsłużeni w w takiej kolejności w jakiej zarejestrowaliśmy zainteresowanie.

Ceny

Bazowa cena Raspberry Pi modelu B pozostała na takim poziomie jaki obiecywała fundacja, czyli $35. Do tej ceny musimy doliczyć 23% podatku VAT obowiązującego w Polsce oraz koszty wysyłki. Ceny u obu dystrybutorów są zbliżone i wynoszą ok £33. Jeśli zamówimy dodatkowe akcesoria jak zasilacz lub kartę pamięci nie płacimy dodatkowo za przesyłkę.

Czas realizacji

Czas realizacji wysyłek do Polski nie jest jeszcze dokładnie znany. Składając przedzamówienie na stronach Farnell UK(wysyłka tylko do UK) w dniu premiery prognozowany czas dostarczenia to marzec kwiecień. Natomiast przy obecnych (7 marca) zamówieniach prawdopodobnie możemy się spodziewać naszego Raspberry Pi dopiero na początku czerwca.